Blogda İzleme Nedir

İzleme Nedir? Neden izlemeliyiz.?

Arkadaşlar hep bakarız ama anlamını çoğumuz, işimize geldiği zaman incelediğimiz “İZLEME NEDİR”  bölümünden bir alıntı yaparak sizlerle paylaşmak istedim.Belki bilmeyenler olabilir diye.

Beğendiğiniz bir blog var ve yazarın ve okuyucuların bu blog’un hayranı olduğunuzu bilmesini mi istiyorsunuz? Blogger İzleme özelliği sayesinde artık bunu ve daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz! İzlediğiniz blog’ları Blogger Kumanda Paneli üzerindeki Okuma Listesi aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Nasıl blog İzleyicisi olurum?

Blog izleyicisi olmanın birçok yolu bulunmaktadır. En kolay yollardan biri İzleme widget’ını eklemiş olan bir blog’u gezmek ve “İzleyiciler” widget’ı altındaki “Bu Blog’u İzle” bağlantısını tıklamaktır:

 Ardından size genel veya anonim olarak izleme seçeneklerini sunan bir pop-up pencere görüntülenir:

  Blog’u nasıl izlemek istediğinizi seçin, ardından turuncu renkli “İzle” düğmesini tıklayın. İşte bu kadar basit, artık bu blog’un bir izleyicisi oldunuz! Blog’u genel olarak izlemeyi seçtiyseniz, profil resminiz Blogger profilinize bir bağlantıyla birlikte blog üzerinde görüntülenir (Not: Widget blog’un tüm izleyicilerini göstermeyebilir. Bu durumda tüm izleyicilere widget üzerinden bağlantı sağlanacaktır.) Bir blog’un izleyicisi olduğunuzda, blog aynı zamanda Blogger kumanda paneliniz üzerindeki Okuma Listesi‘ne de eklenir. Ayrıca, herhangi bir blog veya URL’nin izleyicisi olmak için (blog İzleyiciler widget’ına sahip olmasa bile) blog’u kumanda panelindeki Okuma Listenize eklemeniz yeterlidir.

Blog’un izleyicisi olmaktan nasıl çıkarsınız

Bir blog’un izleyicisi olmaktan çıkmanın en kolay yolu, blog’u ziyaret etmek ve blog’un İzleme widget’ı altındaki “İzlemeyi Durdur” öğesini tıklamaktır.

 Ardından eyleminizi onaylamanız için bir pop-up pencere görüntülenir. Turuncu renkli “İzlemeyi Durdur” düğmesini tıkladığınızda blog’u izlemeden çıkarılırsınız. Blog İzleyiciler widget’ına sahip olmasa bile blog’u izlemeyi durdurabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için, Kumanda panelinizde bulunan Okuma Listenizin altındaki “İzlediğim Blog’lar” sekmesine gidin.

 Ardından, mavi renkli “Yönet” düğmesini tıklayın. Ardından, izlediğiniz blog’ları içeren bir liste görüntülenir. Bir blog’u izlemeyi durdurmak için, izlemeyi durdurmak istediğiniz blog’un yanındaki çöp kutusu simgesini tıklayın.

 Blog’u izleme şeklinizi açılır menüden değiştirme seçeneğinizde bulunmaktadır (genel veya anonim olarak) .

Son olarak, bir blog’u izlediğinizde Google Reader hesabınızda bu blog’a bir abonelik oluşturulur.

İzleme özelliğini kullanarak okuyucu kitlenizi nasıl genişletirsiniz

İzleyiciler widget’ı blog’unuzun daha fazla okuyucuya sahip olmasına yardımcı olacak harika bir özelliktir. Okuyucular genellikle bir blog’u ziyaret eder ancak bu blog hoşlarına gitse bile bir daha dönmez. İzleyiciler widget’ını kullanarak tüm okuyucuların blog’unuza geri dönmesini ve blog’unuzun hayranı olmasını sağlayabilirsiniz. İzleyicileriniz hakkında bir kayıt girmenizi ve tüm okuyucuları izleyici olmaya teşvik etmenizi öneririz. Ayrıca, daha fazla okuyucunun fark etmesini sağlamak amacıyla izleyiciler widget’ınızı kenar çubuğunuzun en üst kısmına koymanız gereklidir. Çoğu okuyucu kenar çubuğu öğelerini yok sayar, bu nedenle izleyicileriniz hakkında bir kayıt girerseniz ve widget’ı kenar çubuğunun en üst kısmına taşırsanız okuyucu kitleniz de genişleyecektir.

Not: Yalnız bu izleme gadhedi yakında kaldırılacakmış.Şu anda aktif kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler:

Bağlantı:

http://www.google.com/support/blogger/bin/answer.py?hl=tr&answer=104226

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s