Dinamik görünüm Blogger Blogspot eksileri artıları

Merhaba bu yazımda sizlere Blogger Blogspot’ da isteğe bağlı uygulamaya alınan Dinamik görünüm hakkında bazı eksiklikleri ve yapabileceklerimizi anlatmaya çalaşacağım.

gelişmekte olan ve desteklediğimiz bir uygulama bunlar.

Bloğumuza dinamik görüntü uygulamadan önce istediğimiz gibi müdehale edebiliyorduk. Peki şimdi ne olacak ?

 Diyelimki bir tane bloğumuz var ve dinamik görünümü beğendiniz.Şablon ayarlarından herhangi bir görünümü seçtik ve uygulamaya aldık.

Çalışmalarımızı yaptık.İçeriklerimizi ekledik.Ve bloğumuzu kapadık.Ya sonra !!!

Tekrar blogumuzu açmak için sık kullanılanlardan yada elle tarayıcımıza yazarak açtık.

Sonuç ; Bloga giriş yapamıyoruz. Aman Allahım Şimdi ne olacak..

Hemen dehşete kapılmayın. Bende aynı olayı yaşadım ve  geri bildirimlerde bulundum Sizlerde geri bildirimlerde mutlaka bulunun.Bu bildirimler ürünün iyileştirilmesinde, yapılan hataların giderilmesinde, eksikliklerin tamamlanmasında kullanılmakta.Bu yapılan işlemlerde bize geri dönerek bloğumuzu kaliteli ve verimli kullanmamızı sağlamaktadır.

Şimdi tek tek resimli konuları inceleyelim ve ne yapabiliz diye araştırmalarımızı bulduğumuz bulguları kendi bloğumuzda yayınlayarak bizlere verilen bu nimetten faydalanalım.Kısaca paylaşalım.Daha öncede yazdığım gibi sitemin adını ( guney59 paylaşım ) olarak belirtmiştim.Paylaşma adı burdan geldiğini bir kez daha yazmak istedim.

Atlama Aralığı : 

Dinamik görünüme geçtiyseniz, ve yayınlarınıza devam ediyorsanız, mutlaka Atlama Aralığını koymayı unutmayınız. Atlama aralığı koymadan dinamik görünümde yayınlarınız çoğaldığında ve yarın bir gün, olaki eski görünüme geçmek isterseniz ( şablonu varsayılana geri al) daha önceden atlama aralığını koymadığınızda birçok sayfanız ana sayfada tam ekran gözükecektir.

                     Bunları düzeltmek sizi uğraştıracak ve zamanınızı boşa harcamanıza neden 

                     olacaktır.

                                                Kumanda Paneli yerleşim komut yazısı :

Dinamik görünümde Kumanda Paneli yerleşim komut yazısı’nı göremez ve kullanamazsınız.Bu nedemektir.Gadged yada Widget html Css, vs kodları kullanamayacaksınız.Baştan da yazdığım gibi artıları ve eksileri mevcut.Mesala  facebook hayran sayfanız var ve bu sayfayı blogda gösteriyorsunuz.Artık gösteremiyeceksiniz.Ancak bunlar yok olmuyor. Tekrar eski görüntüye varsayılan olarak dön dediğinizde.Eski görünümünüze dönüyorsunuz.Şu an sayfamda var ancak gözükmüyor.

Blogunuza giriş zorluğu :

Blogunuza giriş yapmak için açtınız ve bir tek bloğunuz var.Birkaç bloğunuz varsa ve dinamik görünüm seçmediğiniz diğer blogtan giriş yapılabilirsiniz.

Peki ya yoksa ne yapabiliriz. Değişik alternatifler kullanabiliriz.İşte karşılaştığımız görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.Resmi büyütüp yada farklı bir sayfada açabilirsiniz.Eğer google picasa (Burdan kurabilirsiniz) kullanıyorsanız zaten tıkladığınızda resim büyüyecektir.Buradaki resme baktığınızda sağ tarafda kumanda paneline giriş yada kalem şeklinde yayın kısmına giriş menüsü yoktur.

Bloğumuzu nasıl açacağız :

Blogumuzu açmak için burda yazdığım linki araç çubuğuna yazıp giriş sayfasına ulaşarak, şifrenizi girip açabilirsiniz. www.blogger.com yada  www.blogger.com/home

Şifrenizle girişten önceki ve sonraki menu çubuğunun görünüşü:

Dikkat ederseniz bir üsteki menü çubuğu ile aynı değildir.Sağda sitenize bağlantı veren iconlar gözükmektedir.

www.blogger.com yada  www.blogger.com/home Bu komutları kullanarak giriş yapabileceğinizi unutmayın.

Bloğa giriş yapabilmenizi sağlayacağınız diğer kolay bir yol :

Resimde Sayfalamalardan oluşturduğumuz menülerde dikkat ederseniz (Resmi büyütün) blogspot yazan soldan ikinci komut yazı bağlantısında blogspot adında bir sayfa oluşturdum.Bu sayfa içinede yukarda bahsettiğim  ( www.blogger.com/home ) linki yazdım.Buraya resim de koyabilir resme link verebiliriz.Ben link koydum siz özelleştirip icon koyabilir ve resme link verebilirsiniz.Dileğimiz biz bunları yapmadan bir an önce uygulamayı yapan insanların bu işlemleri halletmesi.Benimde çok fazla kod bilgim yok.Bu işlerle uğraşan çok teknik insanlar var.Onlar hemen kendi sitelerine gerekeni yapacaklardır.Ancak bizim amacımız bu işin kökünden halledilmesi ve herkesin kolaylıkla bu sistemi kullanmasını sağlamak için çaba harcaması.Yani geri bildirimde bulunmamız gerekmektedir.

Bu sayfa bilgilerine bakmak istediğiniz sayfada iken fareye sağ  tıkla öğeyi denetleye tıkladığınızda açılan sayfada koyu renkli bir alan olarak görürsünüz.Bu uygulama ile resim boyutları, kodlar, sayfa yerleşimi gibi birçok bilgiye ulaşabilir hatta buradaki kodlardan yararlanabilir, kod örneklerini inceleyebilirsiniz.İnternet tarayıcılarınızın uygulama alanları bunlardır.Bilmeyenler bunları fazla kurcalamamaları gerektiğinide unutmayın.

Dünyada tüm internet uygulamaları bu tür yapılanmalarla insanlara sunulmaktadır.Resmi inceleyin.

Developer Tool görüntüsü

Sayfa altı paylaşım eksikliği :

Dikkat edilirse paylaşım linkleri normal şablonda kullanılanla aynı değil.Herhalde bunun bir mantıklı açıklamasını bu sistemi yapanalar zaman içerisinde açıklarlar.Belli bir alanı kullanabiliyorsunuz bunlar nedir.

Tweet, beğen ve google + ve yorum kısmı 

Yeni dinamik sayfa görünümü

Eski şablon görüntüsü :

Eksilerden bahsetmiştik.İşte burda büyük bir eksik olan kısım şu.Diyelim benim facebookda sayfam var ve yayınımı bu sayfama göndermem lazım.Gönderemiyorum.Böyle bir seçenek yok.Sadece tweek gönderimi, google+ gönderimi ve beğenme olayından başka kullanıma sahip değil.Lütfen sizde yayın kısmında sayfa sağ tarafında geri bildirim gönder yazan yere tıklayarak bunu bildirin.

Artıları dedik :

Evet artıları var örneğin.Bu yazıyı yazmadan önce deneme yaptım ve saat 19.00 da 01.12.2011 tarihinde bilgisayarı dinamik görünüme aldım ve kapadım.Sitemin sayfa görünüm sayısı 153 civarındaydı ve merak ettim hakikaten bu işlem bir işe yarıyormu diye. Evet arkadaşlar yarıyor.Birde şu eksiklikleri yapsalar doyum olmaz diye düşünüyorum.Lütfen sizde fikrinizi belirtin bir yorum yazarak gönderin.Arkadaşlarınızla bu yayını paylaşın.İşte sonuçlar.Bu sonuçlara baktığım saat ve 22.00 suları idi.Şu anda saat 12.54 ve sayı 381.

Ne demek istediğimi herhalde anlamışınızdır.

Araştırmalarıma devam ediyorum.Paylaş kısmını istediğim gibi yapabilirsem tekrar yayınlayacağım.Bu tür bilgileri sayfamın Blogger kısmına link olarak veriyorum.Burdan takip edebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s